درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلودرایگان متن وترجمه نهج الفصاحه

مختصری درباره نهج الفصاحه بهمراه دانلود رایگان متن وترجمه نهج الفصاحه/

مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلودرایگان متن وترجمه نهج الفصاحه(کتاب احادیث وروایات وخطبه های حضرت محمد(ص) )

معرفی اجمالی کتاب نهج الفصاحه :

کتاب نهج الفصاحه، مشتمل بر روایات و کلمات حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ـ می باشد. این کتاب در دو قسمت احادیث و خطبه ها، تنظیم شده است. علّت نام گذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است که فرموده اند: «انا افصح العرب» من فصیح ترین فرد عرب هستم. مؤلّف سخنان پیامبر را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و … خودداری کرده است.

بعضی از کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار علی بن ابی طالب  علیه السلام ـ نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این موارد را مؤلّف چنین بیان می کند: «توارد بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به علی ـ علیه السلام ـ با احادیث و کلمات پیامبر دیده می شود، که در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است . ولی حقیقت این است که تقارب و تشابه معنوی که میان محمّد و علی ـ علیهما السلام ـ وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».

در این مجموعه گران سنگ ۳۲۲۷ حدیث و ۱۶ خطبه از پیامبر با مقدمه مفصل مؤلف در ۱۶۷ صفحه که در موضوع انگیزه نگارش نهج الفصاحه، علت نام گذاری، فصاحت پیامبر، تاریخ پیامبر و موضوعات دیگر به رشته تحریر درآمده است جمع آوری شده است. احادیث و خطبه ها به وسیله خود مؤلف به فارسی ترجمه و روبه روی احادیث در یک صفحه به چاپ رسیده است. به جهت مهارت و تبحّر ویژه مؤلّف ترجمه این مجموعه روان، ساده و زیبا صورت گرفته است. تاریخ نگارش کتاب سال ۱۳۲۴ شمسی بوده است.

درباره مولف:

ابوالقاسم پاینده در سال ۱۲۸۷ هـ.ش در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و پس از آن در کسوت طلبگی به تحصیل علوم معقول و منقول پرداخت سپس همکاری خود را با نشریات مختلف آغاز کرد. او با زبان عربی و انگلیسی و فرانسه آشنا بود و آثاری در زمینه ترجمه ارائه کرد و در مرداد سال ۱۳۶۳ وفات کرد . آثار وی در زمینه ترجمه و پژوهش ترجمه نهج الفصاحه و ترجمه قرآن و تاریخ طبری و مروج الذهب است.ایشان  آثاری نیز در زمینه داستان کوتاه دارد.

مختصری درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلودرایگان متن وترجمه نهج الفصاحه(کتاب احادیث وروایات وخطبه های حضرت محمد(ص) )

علت نام گذاری:

علّت نام گذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است که فرموده اند: «انا افصح العرب» من فصیح ترین فرد عرب هستم.

آقای ابوالقاسم پاینده سخنان پیامبر را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و … خودداری کرده است.

نهج الفصاحه در کنار نهج البلاغه، مجموعه ی نفیسی از توصیه های معلمان آفرینش و انسان های کامل است که مطالعه ی آنها و قرار دادن این دو به عنوان منابع زندگی در کنار کتاب الله و قرآن برای هر فرد مسلمان ضروری می نماید.

بعضی از کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار امیرالمومنین حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام ـ نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این توارد را مؤلّف چنین بیان می کند: «توارد بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به علی ـ علیه السلام ـ با احادیث و کلمات پیامبر دیده می شود، که در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است . ولی حقیقت این است که تقارب و تشابه معنوی که میان محمد و علی ـ علیهما السلام ـ وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».

کلمات گهربار پیامبرصلی الله علیه وآله ، آن شمس فروزان تاریکی ها و روشنی بخش و هدایت گر انسان ها ، کلامی برگرفته از وحی و الهامات الهی و تفسیر کننده سخن حق است. این سخنان ، تمامی احکام و مسائل مورد نیاز زندگی انسان ها را در برگرفته ، به گونه ای که با هیچ مسئله ای مواجه نمی شویم ، جز آن که رهنمودهای ایشان ، چراغ راه ما در آن مرحله است.

(و نزّلنا عَلیکَ الکِتابَ تِبیاناً لِکُلّ شَی ء) و ما این کتاب آسمانی را بر تو نازل کردیم که بیان همه چیز در آن است.

اگر تاریخ را ورق بزنیم ، نافذتر ، فرهنگ آفرین تر ، آگاهی بخش تر وتمدن سازتر از شخصیت والای الهی او را پیدا نخواهیم کرد ؛ کسی که تمامی رفتار و کردارش مورد نظر و رضایت خداوند است.

فایل PDF متن و ترجمه نهج الفصاحه را از لینک زیر رایگان دانلود نمایید!!!!

 

دانلودرایگان متن وترجمه کتاب نهج الفصاحه(کلمات وروایات وخطبه های پیامبراکرم حضرت محمد)

کلمات کلیدی:

مختصری درباره نهج الفصاحه بهمراه دانلود رایگان متن وترجمه نهج الفصاحه,نهج الفصاحه,مختصری درباره نهج الفصاحه,احادیث وخطبه پیامبراکرم,دانلودکتاب رویات واحادیث حضرت محمد,دانلود متن وترجمه نهج الفصاحه,متن کامل نهج الفصاحه باترجمه فارسی,دانلودرایگان فایلpdfنهج الفصاحه باترجمه,نهج الفصاحه کامل باترجمه,فایلpdfنهج الفصاحه,کلمات وسخنان پیامبراکرم,کتاب سخنان واحادیث حضرت محمد,متن وترجمه احادیث حضرت محمد,کلمات قصارپیامبراکرم باترجمه,دانلوداحادیث پیامبراکرم حضرت محمد,ترجمه فارسی نهج الفصاحه,کلام حضرت محمد مصطفی,احادیث وخطبه های حضرت محمد

۲ دیدگاه برای “درباره کتاب نهج الفصاحه بهمراه لینک دانلودرایگان متن وترجمه نهج الفصاحه”

علیزاده بهمن ۶ام, ۱۳۹۶ در ۵:۱۸ ب.ظ

سلام.عالیییییییییییی
ممنون

خادمین بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ب.ظ

سلام:
کتاب نهج الفصاحه سراسر پند است.
توصیه میکنیم جتما دانلود ومطالعه فرمایید.
متشکریم

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب