سیری در نهج البلاغه + دانلود رایگان کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی

سیری درنهج البلاغه بادانلود رایگان کتاب ونرم افزار کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی

حضرت علی علیه السلام در مورد مسلمان واقعی می فرماید: مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان از زبان و دستش در امان باشند مگر آن جا که حق اقتضا کند. و آزار رساندن به هیچ مسلمانی جز در مواردی که موجبی( به حکم خدا) داشته باشد روا نیست. (خطبه ۱۶۷ شماره ۳)

مشخصاتی از نهج البلاغه

نهج البلاغه دارای ۲۴۱ خطبه و  ۷۹ نامه و ۴۸۰ حکمت می باشد. طولانی ترین خطبه، خطبه ۱۹۲ می باشد که به خطبه قاصعه مشهور است و کوتاهترین خطبه، خطبه ۶۱ نهج البلاغه است، که در مورد خوارج می باشد (لا تقاتلوا الخوارج ….). طولانی ترین نامه، نامه۵۳ است، که مشهور به عهدنامه مالک اشتر می باشد و کوتاهترین نامه، نامه ۷۹ است که خطاب به فرماندهان لشکرها می باشد.

طولانی ترین حکمت نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷ می باشد که خطاب به کمیل بن زیاد نخعی فرموده است و کوتاهترین حکمت، حکمت ۱۸۷ می باشد که درباره کوچ کردن از دنیا است. «الرحیل و شیک» کوچ کردن (از دنیا) نزدیک است! و حکمت ۴۱۸ که درباره صبر و بردباری می باشد«الحلم عشیره» حلم و بردباری قوم و عشیره است.
نهج البلاغه توسط سید ابوالحسن محمدبن حسین الطاهر المناقب مشهور به سید رضی(رحمه الله علیه) جمع آوری شده است. جمع آوری نهج البلاغه در ماه رجب سال ۴۰۰ ه.ق به اتمام رسیده است.
آخرین جمله نهج البلاغه درباره دوست می باشد که می فرماید: «اذا احتشم المؤمن اخاه فقد فارقه».
به خشم آوردن و شرمنده ساختن دوست مقدمه جدایی از دوست است. در اکثر خطبه ها حضرت علی علیه السلام به «تقوی» که مانع انجام همه گناهان است اشاره کرده است.
نام«قرآن» ۴۱ بار در نهج البلاغه ذکر شده است. (توضیح اینکه مراد فقط کلمه قرآن است) البته در نهج البلاغه از قرآن تعبیرات دیگری شده است مثلا «کتاب»، «کتاب الله»، «کتابه» و غیره.
از مجموع ۲۴۱ خطبه نهج البلاغه ۸۶ خطبه موعظه و یا لااقل مشتمل بر یک سلسله مواعظ است مانند خطبه ۱۷۶ که با جمله «انتفعوا ببیان الله» آغاز می شود و خطبه ۱۹۲ که به خطبه قاصعه و خطبه ۱۹۳ که به خطبه متقین معروف است و از مجموع ۷۹ نامه در نهج البلاغه، ۲۵ نامه تماما موعظه و یا متضمن جمله هایی در نصیحت و اندرز و موعظه است. مانند اندرز نامه آن حضرت به فرزند عزیزش امام مجتبی علیه السلام که نامه ۳۱ می باشد و فرمان معروف آن حضرت به مالک اشتر که طولانی ترین نامه ها است (نامه ۵۳) و نامه ۴۵ که همان نامه معروف آن حضرت به عثمان بن حنیف والی بصره است. و از مجموع ۴۸۰ حکمت موجود در نهج البلاغه تماما مشتمل بر پند، اندرز و نصیحت و موعظه می باشد.
۸۷ آیه از ۴۳ سوره قرآن در نهج البلاغه آمده است و آخرین مطلب اینکه در نهج البلاغه ۱۶ حدیث نبوی ذکر شده است.

برخی از یاران و دوستان حضرت علی (علیه السلام)

۱- سلمان فارسی یکی از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه السلام که ایرانی می باشد و رسول خدا صلی الله علیه و آله او را از اهل بیت دانسته و در جنگ احزاب پیشنهاد حفر خندق را می دهد.

۲- فرزدق یکی از دوستان و شیعیان حضرت علی علیه السلام می باشد که در شعر و شاعری مهارت خاصی داشت.

۳- علاء بن زیاد حارثی یکی از یاران حضرت علی علیه السلام در بصره است که به عیادت او شرفیاب شده اند.

۴- عقیل یکی از برادران حضرت علی علیه السلام است که تقاضای کمک از حضرت علی (علیه السلام) می کند. (خطبه ۲۰۴)

۵- کمیل بن زیاد نخعی از یاران باوفای حضرت علی علیه السلام است که یکی از دعاهایی که در شبهای جمعه خواندن آن مستحب است به نام او می باشد.

طولانی ترین حکمت نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷ می باشد که خطاب به کمیل بن زیاد نخعی فرموده است و کوتاهترین حکمت، حکمت ۱۸۷ می باشد که درباره کوچ کردن از دنیا است

۶- ابوذر غفاری نام یکی از یاران با وفای حضرت علی علیه السلام است که از طرف یکی از خلفای سه گانه به ربذه تبعید شد.

۷- ابوطالب کسی است که حضرت علی علیه السلام در جواب نامه معاویه او را افتخار علویان معرفی می کند.

کلام آخر

حضرت علی علیه السلام خطاب به کمیل می فرماید: «ای کمیل علم بهتر از مال است (چون): ۱٫علم تو را پاسداری می کند ولی تو باید مال را حفظ کنی. ۲٫ مال با انفاق کم می شود ولی علم با انفاق افزون می گردد.۳٫ شاگردان علم پایدارند. ۴٫ ای کمیل بن زیاد! شناخت علم آیینی است که با آن جزا داده می شود، بوسیله آن انسان در دوران حیات، اطاعت فرمان خدا می کند و بعد از وفات نام نیک از او می ماند، و علم حاکم است و مال محکوم.» (حکمت ۱۴۷ شماره ۳)

منابع:

تبیان
سایت اندیشه قم
نهج البلاغه حکمت ۱۴۷
نهج البلاغه خطبه ۱۶۷

منبع : سایت یاد وخاطره شهدا

کتاب و نرم افزار جامع نهج البلاغه با ترجمه فارسی را از لینک زیر دانلود نمایید!!!

دانلود رایگان فایل صوتی زیارت عاشورا با صدای استاد فرهمند

۳ دیدگاه برای “سیری در نهج البلاغه + دانلود رایگان کتاب کامل نهج البلاغه با ترجمه فارسی”

کلب 201 دی ۴ام, ۱۳۹۵ در ۲:۴۵ ب.ظ

باسلام
فعالیت ارزشی شما در فضای مجازی ارزشمند وستودنی ست.

یاعلی
هیئت قاسم ابن الحسن علیه السلام مشهدالرضا

[…] امیرالمومنین علی (ع) – نهج البلاغه – کلام ۱۲۰ […]

یادواره شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

از علی آموز اخلاص عمل

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب